Skip to main content

Z biegiem lat wymagania rosną. Choć nie będziemy się cofali w historii do czasów lamp naftowych, to jednak warto przypomnieć, że jeszcze nie tak dawno zadowalano się już samą obecnością kilku żarówek elektrycznych w mieszkaniu. Z czasem zaczęto dostrzegać potrzebę zróżnicowania natężenia oświetlenia (mocniejsza żarówka przyda się w kuchni, a słabsza w sypialni), barwy i temperatury. W ciągu ostatnich lat dokonała się prawdziwa rewolucja. Nie tylko technologiczna, ale również mentalna. Światło stało się nie tylko jednym z kluczowych elementów dekoracji, ale także środkiem do tworzenia atmosfery i poprawy bezpieczeństwa.

Proste ON/OFF czyli włącz/wyłącz odchodzi do lamusa. W inteligentnym domu należy oczekiwać więcej. Światło zaczyna nam towarzyszyć. Wręcz podążać wraz z domownikami. Dzięki odpowiednim czujnikom samoczynnie włącza się i wyłącza w miarę przemieszczania po domu. A po dodaniu odpowiednich scenariuszy świetlnych delikatnie rozbudza nas o poranku i towarzyszy podczas drogi do łazienki, garderoby czy kuchni. Wieczorem prowadzi do salonu, a na koniec dnia do sypialni. Staje się nieodzownym asystentem przez całą dobę. Także w środku nocy, gdy chcemy wstać do łazienki.

Inteligentne oświetlenie? To modne hasło. Kryje się jednak za nim starannie zaprogramowana automatyka, dzięki której oświetlenie włącza się wtedy kiedy trzeba. I na tak długo jak to jest konieczne. To podstawa scenariuszy świetlnych. Integrator poznając zwyczaje domowników może wówczas dostosować pracę oświetlenia do ściśle określonych wymagań. Dla osób wrażliwych na zbyt mocne i jaskrawe oświetlenie dobierze nie tylko sprzęt, ale również dostosuje natężenie, barwę i temperaturę. Z pewnością nie zaskoczy nas w środku nocy mocny strumień światła, który będzie nieprzyjemny dla naszych oczu. Podobnie nie wydarzy się dyskomfort zbyt mocno stłumionego oświetlenia do czytania tuż przed snem. Podjazd do garażu zawsze będzie dobrze widoczny stosownie do pory dnia i nocy. A na blacie kuchennym nic nie skryje się przed spojrzeniem mistrza czy adepta sztuki kulinarnej.

Światło buduje atmosferę i tworzy nastrój. Wpływa na nasze samopoczucie nawet wówczas gdy nie jesteśmy tego świadomi. Stąd tak ważne staje się poznanie potrzeb, zamiłowań i przyzwyczajeń każdej osoby, która mieszka w domu. I nie tylko. Powstają nawet specjalne scenariusze świetlne dla gości, by składający nam wizytę czuli się jak najlepiej. I nic nie popsuło atmosfery spotkania.

Nowoczesne oświetlenie ma wpływ na nasze bezpieczeństwo. Symulacja obecności domowników dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu oświetlenia w mieszkaniu, może ochronić nasz dom przed włamaniem. Dzięki właściwej sekwencji świetlnej intruz może odnieść wrażenie, że w domu tętni życie, mimo, że domownicy są nieobecni, gdyż spędzają czas na wakacjach, w pracy, szkole czy w innym miejscu.

Światło mamy pod kontrolą. Sterowanie oświetleniem w domu inteligentnym nie ogranicza się jedynie do prostego wykorzystywania kontrolerów na ścianie. Możemy również wykorzystać aplikację w smartfonie czy tablecie, by zdalnie włączyć i wyłączyć oświetlenie. A na tym nie koniec. Równie łatwo zmienimy barwę, temperaturę czy natężenie. Zaledwie jednym ruchem palca na dotykowym ekranie.

Nie sposób zapomnieć jeszcze o jednym: oszczędzaniu energii. Nie musimy obawiać się domów rozświetlonych przez całą noc i wysokich rachunków. Automatyka zadba o odpowiednią pracę systemu oświetlenia. A energooszczędne źródła nie pozostaną bez wpływu na rachunki za energię. W inteligentnym domu oszczędzanie energii i racjonalne jej wykorzystanie to standard, a nie opcja.

Zobacz więcej…

Inteligentny Dom

Inteligentny Dom Fibaro

Nowoczesna Instalacja Elektryczna

Sterowanie Domem

Inteligentne Ogrzewanie i Klimatyzacja

System Alarmowy i Monitoring

Inteligentne Rolety