Skip to main content

Dom inteligentny. Zwykle kojarzy się z niezwykle zaawansowanym technicznie i kosztownym wyposażeniem rodem niemal z najlepszych filmów przedstawiających wizje przyszłości. Owszem, może taki być – przede wszystkim dzięki szybkiemu rozwojowi współczesnych technologii. Niezależnie jednak od stopnia złożoności zastosowanych systemów, dom inteligentny jest przede wszystkim bezpieczny, komfortowy i energooszczędny w codziennym życiu. Zapewniamy, że nie jest to slogan reklamowy czy pobożne życzenie.

Inteligentny dom, mieszkanie, rozwiązania!

„Smart home” to nie tylko osobno stojący budynek. To także inteligentne mieszkanie, apartament, rezydencja, a nawet letnia siedziba, czyli zabudowa w wakacyjnej lokalizacji. Wszystkie z wymienionych łączą rozwiązania, które wywierają korzystny wpływ na wiele aspektów naszego życia.

Inteligentny apartament, mieszkanie czy dom to miejsce w którym żyje się przede wszystkim wygodniej. Odpowiednio zaprogramowana automatyka wyręcza nas z wielu drobnych czynności: począwszy od dostosowania pracy systemu ogrzewania i klimatyzacji, na zabezpieczeniach skończywszy. Wychodząc z domu nie trzeba pamiętać o obniżeniu temperatury na cały dzień. I analogicznie wracając z pracy przywrócić nastawy kotła grzewczego do najbardziej komfortowej wartości. Podobnie w przypadku sterowania roletami. Automatycznie uchylą się lub przymkną zależnie od potrzeb nasłonecznienia oraz ochrony przed zbytnim nagrzaniem wnętrza.

Oszczędność energii i pieniędzy w inteligentnym domu

Inteligentne mieszkanie jest energooszczędne. Synchronizacja pracy rolet, systemu ogrzewania, klimatyzacji i oświetlenia umożliwia maksymalne wykorzystanie ich pracy w jednym celu: oszczędzania energii. A to wiąże się z wymiernymi korzyściami. Niższe rachunki nie są przypadkiem. Stają się czymś zupełnie naturalnym w każdym okresie rozliczeniowym – bez względu na porę roku.

W ostatnim czasie szalejąca inflacja bardzo wpłynęła na koszty energii elektrycznej. Jedynie w 2022 roku średni wzrost rachunku przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie około 24% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Łatwo stwierdzić, że dzięki rozwiązaniom zastosowanym w inteligentnym domu obniżają się comiesięczne wydatki. Dodatkowym atutem jest życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. W obecnych czasach bardzo istotną sprawą jest dbanie o ekologię. Dzięki inwestycji w inteligentny dom, gospodarstwo zużywa mniej energii, której wykorzystanie negatywnie wpływa na środowisko naturalne i tym samym jakość życia każdego człowieka.

Wybierasz inteligentny dom? Wybierasz bezpieczeństwo.

W inteligentnym domu żyje się bezpiecznie. Nie tylko dzięki zaawansowanym systemom alarmowym, ale również dzięki funkcji nowoczesnego monitoringu. Nawet daleko od naszego miejsca zamieszkania, można łatwo sprawdzić co dzieje się w domu i jego otoczeniu. Inteligentny monitoring z doskonałymi kamerami przyda się, by obejrzeć aktualny obraz podwórza, garażu, ogrodu czy poszczególnych miejsc w mieszkaniu.

Inteligentny dom chroni Twój dobytek nawet wtedy, gdy nie ma Cię w pobliżu. Zakręci elektrozawory, gdy wykryje zalanie oraz zamknie rolety podczas opadów gradu. Inteligentny dom będzie Twoim najlepszym doradcą i pomocnikiem. Trzeba wyłączyć piekarnik, ale aktualnie jesteś zajęty czymś innym? Żaden problem – jedno kliknięcie w telefonie, wyłączasz piekarnik i włączasz wentylację. Innowacyjnym rozwiązaniem jest również funkcja symulacji obecności, która może np. włączyć światło w Twoim domu, podczas gdy Ty z rodziną wygrzewacie się na plaży setki kilometrów od swojego dobytku. Dzięki temu potencjalni włamywacze myślą, że nigdzie nie wyjechaliście, a dom znika z listy pożądanych przez nich celów.

Bezpieczny dom inteligentny oznacza także wsparcie w razie zdarzeń, których lepiej unikać. W razie pożaru lub innego zagrożenia automatyka ułatwi sprawną ewakuację. Oświetlenie dostosuje pracę tak, by możliwie najłatwiej dotrzeć do wyjścia. Rolety podniosą się, by szybciej opuścić obszar zagrożenia. Domowy system audio aktywuje się, by odtworzyć ostrzeżenie o zagrożeniu. Automatycznie zostanie także odcięty gaz, wyłączona klimatyzacja i aktywowana wentylacja, by usunąć zadymienie i zmniejszyć ilość tlenu.

Dzięki inteligentnym rozwiązaniom znacząco poprawia się standard życia mieszkańców domu. Codzienną sytuacją jest opuszczanie go, czasami w pośpiechu. Jest tyle czynności, które trzeba wykonać, aby zabezpieczyć dom na czas wyjazdu do pracy czy szkoły – uzbroić system przeciwwłamaniowy, opuścić rolety, zamknąć drzwi i bramę. Dzięki inteligentnemu systemowi zrobisz to wszystko za pomocą aplikacji mobilnej i kilku kliknięć.

Twój nastrój w domu inteligentnym

Dodatkową funkcją domu inteligentnego jest możliwość stworzenia nastroju w odniesieniu do prywatnych preferencji użytkowników. Dla niektórych może być to uruchomienie ulubionej muzyki tuż po przekroczeniu progu domu, dla innych uruchomienie kominka i włączenie romantycznego utworu w trakcie kolacji z drugą połówką. Nawet podczas spotkania z bliskimi na świeżym powietrzu wystarczy nacisnąć jeden przycisk, by wysunęła się markiza, włączyło oświetlenie na tarasie i uruchomiła preferowana playlista. To wszystko jest w zasięgu ręki. Od teraz to dom odpowiada na potrzeby jego mieszkańców, a nie na odwrót.

Inteligentny dom myśli za Ciebie

Utarło się potoczne określenie: dom inteligentny – dom, który myśli. W tym stwierdzeniu jest tylko nieco prawdy. Nasze miejsce zamieszkania automatycznie dostosowuje się do różnorodnych warunków. Dokładnie tak, jak zostało zaprogramowane przez integratorów. Ich doświadczenie ma przy tym kluczowe znaczenie. Dobrze wyszkolony zespół dostosuje pracę zgodnie z życzeniami domowników. Stąd tak dużą wagę przywiązujemy nie tylko do nieustannego podnoszenia kwalifikacji potwierdzanych certyfikatami, ale również do jak najlepszego poznania swoich klientów. Wszystko po to by znając ich przyzwyczajenia i preferencje stworzyć system „smart home” idealnie skrojony na miarę. To dzięki niemu, możemy wówczas śmiało stwierdzić, że zamieszkacie w inteligentnym domu, który Was doskonale zna.