
O potrzebie komfortu termicznego nie trzeba nikogo przekonywać. Czujemy się dobrze, gdy dookoła panuje idealnie dobrana temperatura. Gdy nie jest nam ani za zimno, ani za gorąco. Po prostu: optymalnie. I to o każdej porze dnia czy nocy. Bez względu na porę roku. Lubimy gdy w zimowy poranek wstajemy z wygrzanego łóżka i nie doznajemy szoku termicznego po odchyleniu kołdry. Doceniamy gdy po powrocie z pracy w upalny letni dzień zastajemy mieszkanie w którym panuje najprzyjemniejsza dla nas temperatura. I na koniec dnia łatwo zasypiamy, gdyż nie jest nam zbyt gorąco. Jest nam po prostu dobrze. Także pod względem kosztów, gdyż rachunki za utrzymanie odpowiedniego komfortu cieplnego są co najmniej satysfakcjonujące.
Uzyskanie odpowiednego komfortu termicznego w domu inteligentnym wiąże się z jedną bardzo atrakcyjną funkcjonalnością: zdalnym sterowaniem ogrzewaniem i klimatyzacją. Pracę systemów wygodnie skontrolujemy poprzez smartfon, tablet czy komputer. Dostosujemy także temperaturę stosownie do potrzeb. I wciąż bez obaw o rachunki, gdyż energooszczędność jest równie ważna co komfort obsługi.
W inteligentnym domu kocioł grzewczy oraz klimatyzacja współpracują z innymi systemami, by racjonalnie wykorzystywać energię. W letni upalny dzień zanim klimatyzacja rozpocznie swą intensywniejszą pracę rolety automatycznie częściowo zasłonią okna, by zmniejszyć nagrzewanie pomieszczeń przez promienie słoneczne. Za to zimą energia słoneczna wspomoże pracę systemu grzewczego. Bez względu natomiast na porę roku ogrzewanie i klimatyzacja zmienią tryb pracy na bardziej oszczędny, gdy wszyscy domownicy opuszczą dom na czas wyjścia do szkoły, pracy czy nawet na dłuższe zakupy. Spędzając swój czas poza miejscem zamieszkania zawsze mogą sprawdzić jaka temperatura panuje w mieszkaniu i jaki jest stan pracy poszczególnych urządzeń.
Nawet najlepiej opracowany plan dnia może się nieoczekiwanie zmienić. Z pracy, szkoły czy spotkania możemy wrócić znacznie wcześniej niż zakładaliśmy. Nie musimy przy tym narażać się na to, że gdy wrócimy do domu, będzie w nim panować inna temperatura ze względu na aktywny tryb oszczędnej pracy. Można go w każdej chwili zdalnie wyłączyć, by po wejściu do domu było wszystko jak należy: rześki chłód w skwarny dzień, czy kojące ciepło rozgrzewające po zmaganiu się z siarczystym mrozem.
Zdalna kontrola systemu wentylacji ogrzewania i klimatyzacji ma jeszcze inne istotne zalety. Trwa nieustannie – przez całą dobę, 7 dni w tygodniu – miesiąc po miesiącu, rok po roku. To oznacza, że jeśli przydarzy się jakakolwiek awaria lub inny problem domownicy mogą otrzymać natychmiast stosowne powiadomienie – sms, email lub nawet fax. I nie tylko oni. Coraz popularniejszą funkcją staje się możliwość zdalnej kontroli przez uprawniony autoryzowany serwis. A to oznacza, że czas oczekiwania na pomoc wykwalifikowanej ekipy jest skrócony do minimum. Nie jest przy tym tajemnicą, że dostęp do odpowiedniego wsparcia najłatwiej docenić dopiero wówczas, gdy jest naprawdę potrzebne.