Skip to main content

Jeśli nie zależy Ci na bezpieczeństwie Twojego domu, nie czytaj tego artykułu.

By 15 października 20152 lutego, 2016Instalacje Alarmowe

Jak skutecznie zapobiegać włamaniom do naszych domów i mieszkań? Przed dłuższym wyjazdem warto zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie domu. Chociaż w ciągu ostatnich 7 lat liczba zgłoszonych włamań zacznie zmalała, Polacy nadal nie czują się bezpiecznie.

Prawdą jest, że profesjonalnego włamywacza zatrzymać jest trudno, ale ci nie zajmują się zazwyczaj zwykłymi domami czy mieszkaniami. Niezbyt skomplikowane jest natomiast zabezpieczenie przed mniej wyrafinowanymi rabusiami.

Przyjrzyjmy się danym liczbowym. Czy wiesz, że aż 80% włamań dokonywanych jest przez okno? Zazwyczaj jest to wepchnięcie go do wewnątrz, wyważenie lub wybicie szyby. Metoda zabezpieczenia przy pomocy krat traci na popularności, m.in. dlatego, że zabierają one światło, są niepraktyczne i po prostu szpecące. Rabusie coraz lepiej sobie z nimi radzą – schłodzenie kraty sprężonym ciekłym azotem pozwala na pozbycie się ich za pomocą jednego uderzenia młotka. Inne zabezpieczenie to grube, trudne do zbicia szyby, które obklejone są warstwami folii, antywłamaniowe okucia i ramy, rolety antywłamaniowe czy klamki z zamkiem na kluczyk. Coraz częściej też decydujemy się na zagospodarowywanie poddaszy, gdyż strome wejście zniechęca złodziei.

Na popularności zyskują kamery. Ich ceny maleją, a są doskonałym zabezpieczeniem. Warto zwrócić uwagę na te wykrywające ruch – uaktywniają się dopiero, gdy coś podejrzanego pojawi się w kadrze. Powodzeniem cieszą się atrapy, czyli urządzenia przypominające kamery, gdyż już sam widok urządzenia monitorującego działa odstraszająco. Alarmy i kamery to krok do pełnowymiarowego monitoringu. Firmy ochroniarskie coraz częściej swoją ofertę kierują do mieszkańców domów jednorodzinnych lub mieszkań.

W ostatnich latach rośnie ilość instalowanych systemów alarmowych – technologia się rozwinęła, ich cena jest znacznie niższa, a do tego systemy te są coraz prostsze w obsłudze. Obecnie można uzyskać dostęp do systemu alarmowego przez Internet, przeglądać w sieci zapis z kamer, sterować ogrzewaniem, roletami czy oświetleniem – a wszystko w służbie bezpieczniejszego domu. Systemy, które wykorzystują takie rozwiązana to tzw. systemy inteligentnego domu.

W nowym domu warto zaprojektować alarm już na etapie stanu surowego, wtedy najłatwiej jest położyć kable. Ułożenie czujek powinno być przemyślane – należy unikać miejsc o dużych wahaniach temperatur, albo takich w których panuje duży ruch i hałas (np. czujki reagujące na wibracje nie powinny być montowane w centrach dużych miast). Warto zwrócić także uwagę na czujniki, które uruchamiają alarm wtedy, gdy do mieszkania zostanie wpuszczony gaz usypiający – to częsty sposób włamania. Przez okno lub do wlotu powietrza wentylacji złodziej wpuszcza chloroform, który usypia domowników na kilka godzin, pozwalając mu działać. Większość czujników uruchamia alarm już po wykryciu śladowych ilości tego gazu. Inne potrafią wykryć także gaz z kuchni lub tlenek węgla (czad).

Reasumując, jesteśmy zdania, że nie warto oszczędzać jeśli w grę wchodzi nasze bezpieczeństwo. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie czujek ochrony wewnętrznej, jak i zewnętrznej.

Zostaw komentarz